bison
09 آذر 1401 - 11:21

تن ندادن «قسد» به شروط انکارا/ ۳ منطقه ای در شمال سوریه که ترکیه به آن حمله خواهد کرد

منابع سوری اعلام کردند که با توجه به مخالفت شبه نظامیان «قسد» وابسته به آمریکا با خواسته‌های آنکارا، از عملیات زمینی قریب الوقوع ترکیه در شمال سوریه خبر می‌دهند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه پیش از این از آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شمال سوریه شامل سه منطقه «تل رفعت، منبج و عین العرب» طی روزهای آتی خبر داده است.

این در حالی است که منابع خبری اعلام کردند ترکیه شروط جدیدی را برای کُردهای سوریه تعیین کرده و در ازای عدم انجام عملیات زمینی در مناطق شمالی سوریه خواستار خروج آنها از سه شهر مهم «منبج، عین العرب و تل رفعت» در این منطقه شده است.

طبق این گزارش، آنکارا برای پاسخ به خواسته‌هایش ضرب‌الاجل تعیین کرده است و درصورت برآورده نشدن این خواسته‌ها عملیات نظامی در شهرهای «منبج، عین العرب و تل رفعت» انجام خواهد داد.

«آرام حنا»، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) گفت که این گروه دیدارهایی با طرف روسیه‌ای داشته تا برای کاهش تنش و حفظ ثبات و جلوگیری از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه اقدام کند.

او گفت که ترکیه برای عدم اجرای این عملیات شرط‌هایی تعیین کرده که شامل عقب‌نشینی نیروهای قسد به میزان 30 کیلومتر از مرز ترکیه، تحویل دادن سران حزب کارگران کردستان در سوریه، حضور نیروهای ارتش ترکیه و دوربین‌های نظارتی در سراسر مرز ترکیه و سوریه می‌شود و افزود که نیروهای قسد این شرط را نپذیرفته‌اند.

خطر حمله احساس می‌شود

حال برخی منابع مطلع که سیاست های اردوغان را دنبال می‌کنند به الوطن سوریه اعلام کردند: اگر شبه نظامیان قسد به شروط برای توقف حمله تن ندهند، به احتمال زیاد حمله در داخل نوار مرزی سوریه انجام خواهد شد.

این منابع بیان کردند: مناطق «تل رفعت، منبج و عین العرب» در شمال و شمال شرق حلب سرنوشت مناطق «عفرین» در حومه شمالی حلب، «تل ابیض» در شمال الرقه و «راس العین» در حومه حسکه را پیدا خواهد کرد  و این در صورتی است که هرچه سریع تر قسد این مناطق را به دمشق و ارتش سوریه ندهد.

منابع مذکور تاکید کردند: دولت ترکیه در تهدیدات خود برای انجام عملیات نظامی زمینی برای دور کردن قسد تا فاصله 30 کیلومتری داخل نوار مرزی سوریه و تسلط بر تل رفعت و منبج در غرب رود فرات و عین العرب در کرانه شرقی آن بسیار جدی است.

این منابع افزودند: نشانه های عقب نشینی قسد از مناطق مذکور پس از شکست تلاش‌های میانجی گرایانه روسیه به منظور قانع کردن آنها در نشست های اخیری که در «قامشلی» برگزار شد تاکنون به چشم نمی‌خورد و از این رو سناریوی «عفرین، تل ابیض و راس العین» تکرار خواهد شد.

منابع مذکور افزودند: این در سایه لجاجت و تداوم تکیه شبه نظامیان قسد به اشغالگران آمریکایی غیرقابل اتکا است که پیش از این هم پشت آنها را خالی کرده و آنرا به لقمه ای در دهان اشغالگران ترکیه و عناصر آن انداخته است.

تداوم تحرکات ترکیه پیش از حمله به شمال سوریه

منابع محلی در داخلی اراضی ترکیه در منطقه مرزی با سوریه از تدارکات گسترده ارتش ترکیه برای عملیات نظامی زمینی قریب الوقوع در شمال سوریه خبر دادند.

این منابع بیان کردند: ترکیه بخش ها و طبقه‌هایی از بیمارستان‌ها در مناطق مرزی با سوریه را به ارتش اختصاص داده است و به بیمارستان‌ها دستور داده است که بیماران جدید را پذیرش نکنند.

«قسد» همچنان به واشنگتن چشم امید دوخته است

فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) نسبت به احتمال آغاز عملیات زمینی ترکیه در مناطق شمالی سوریه ابراز نگرانی کرد.

«مظلوم عبدی» فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک در سخنانی اظهار کرد: ما علی رغم اطمینان و تضمین‌های آمریکا، همچنان نگران حمله زمینی ترکیه هستیم.

وی تاکید کرد: پس از استقرار بی‌سابقه ارتش ترکیه در مناطق مرزی، از واشنگتن می‌خواهیم پیام قوی‌تری به آنکارا ارسال کند.

 

وی در ادامه گفت که به سامانه‌های پدافندی ارتش سوریه تکیه نخواهد کرد.

فرمانده قسد که چشم امید به واشنگتن دوخته است خواستار ارسال پیام قوی از سوی آمریکا درباره تهدیدات ترکیه شد.

همزمان «آرام حنا» در موضع گیری  از نمایندگان روس خواست که در انجام توافق با دولت سوریه برای حمایت از اراضی که تحت تسلط قسد است به آنها کمک کنند.

عملیات نظامی ترکیه در چند مرحله خواهد بود

العربی الجدید به نقل از منابع دیپلماتیک آگاه ترکیه نوشت: عملیات نظامی جدید ترکیه در شمال سوریه در چند مرحله خواهد بود که مرحله نخست احتمالا طی روزهای آتی در منطقه تل رفعت و سپس در مراحل بعدی در عین العرب و منبج آغاز خواهد شد.

منابع مذکور تصریح کردند: آمادگی‌های کنونی برای انجام عملیات نظامی زمینی در منطقه تل رفعت ادامه دارد و آنکارا در حال رایزنی با طرف روس برای حصول توافقات و تکمیل این عملیات است.

به گفته منابع یاد شده، در صورت تکمیل تفاهمات میان ترکیه و روسیه درباره تل‌رفعت، نیروهای سوری از این منطقه عقب‌نشینی خواهند کرد و دستورات در این باره به گروه‌های مسلح مخالف دمشق و همسو با آنکارا (ارتش ملی سوریه) برای تکمیل آمادگی‌ها به منظور عملیات زمینی آتی در این منطقه صادر شده است.

منابع دیپلماتیک ترکیه تصریح کردند: اما عملیات در منبج و عین العرب(کوبانی) نیازمند دیدارهای بیشتر با طرف‌های موثر و مشخصا روسیه و آمریکا است همچنین زمان آن طی ماه‌های آتی خواهد بود.

دولت ترکیه در تلاش برای استفاده از موضوع عملیات نظامی به منظور تاثیرگذاری بر رای دهندگان تُرک پیش از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ژوئن آتی است.

در همین رابطه، منابع آگاه در گروه‌های مسلح مخالف دمشق تاکید کردند: مساله آمادگی‌ها برای انجام عملیات نظامی در تل رفعت به پایان رسیده است و ماموریت‌ها میان گروه‌های مسلح برای تسلط بر تل رفعت توزیع شده است و پس از آن، منبج و عین العرب هدف ما خواهد بود.

«یوسف سعید اوغلو»، روزنامه‌نگار ترکیه‌ای در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه گفت: دولت ترکیه به دنبال عملیات نظامی در سه منطقه منبج، تل رفعت و عین العرب است که این امر نیازمند توافقات و توازنات با کشورهای تاثیرگذار روسیه و آمریکاست.

سعید اوغلو افزود: دولت ترکیه به خوبی از اهمیت عملیات نظامی فرامرزی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی داخلی آگاه است لذا تلاش خواهد کرد این عملیات پیش از انتخابات انجام شود.

وی در پایان گفت: عملیات نظامی کنونی موجب مطرح شدن پرونده سوریه نزد افکار عمومی ترکیه خواهد شد و اکنون تنها بر تل رفعت تمرکز خواهد شد تا با نزدیک بودن به زمان انتخابات، عملیات در منبج و عین العرب هم برای تاثیرگذاری بیشتر بر رای‌دهندگان کلید بخورد.

واکنش سازمان ملل

«استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان گفت: همه طرفها باید نهایت خویشتنداری را به خرج دهند و از هرگونه تنش منطقه‌ای جدید پرهیز کنند. نیاز مبرم به حمایت از تمامیت ارضی سوریه وجود دارد.

تداوم حملات توپخانه ترکیه

گلوله باران مناطق شمال سوریه همچنان ادامه دارد و روستاهای حومه «عین العرب» در حومه شمال شرقی حلب گلوله باران شد. یک گلوله توپ هم در نزدیکی مرکز استقرار ارتش سوریه در روستایی در سی کیلومتری شرق عین العرب فرود آمد که تلفاتی به دنبال نداشت.

در حومه غربی این شهر هم اراضی کشاورزی نزدیک به مرکز استقرا ارتش سوریه در روستایی در 28 کیلومتری غرب عین العرب هدف حملات قرار گرفت.

همزمان حملات خمپاره ای هم به این مناطق انجام شد.

برخی منابع از شلیک هفت گلوله توپ از سوی ارتش ترکیه به حومه محل استقرار نیروهای روسیه در مناطقی در حومه شمالی حلب خبر دادند که به دنبال آن دودی به هوا برخاسته است اما تلفاتی به دنبال نداشته است.

توپخانه ارتش ترکیه همچنین مناطق را در شمال شرق سوریه و به ویژه در حومه حسکه گلوله باران کرد.

در استان الرقه هم حومه غربی عین عیسی در شمال این استان از سوی ارتش ترکیه با سلاح سنگین ارتش ترکیه و عناصر وابسته به آن هدف قرار گرفت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889827